logo
 

 

 

 

 

Early Shows are normally FREE, 7p-9p

Late shows start around 10pm.

 

 

 

        

THURSDAY 2/15 @10:00pm: (A)Country Night, Vol. Nein! --- w/ DJ Howie & Panzer (NO COVER). GERMAN PUNK/METAL

 

 

 

 

 

 

FRIDAY 2/16 @7:00pm: Natalie Mae & Gina Leslie (COUNTRY/ROCK); 

@10:00pm: Stunner + Satanik Beer Drinker + Heavy User + Pussyröt ($5). PUNK/METAL

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 2/17 @7:00pm: Richard Bates (INDIE / POP); 

@10:00pm: The Florida Rooms + Kelly Duplex + Brent Houzenga ($5). INDIE/FOLK

 

 

 

 

 

 

SUNDAY 2/18 @7:00pm: Micah McKee, John Curry & friends (ROCK)

 

 

 

 

 

 

MONDAY 2/19 @7:00pm: Clint Johnson; 

@9:30pm: The Stranger + Mom + Woof + Room 101 +  Enoch Ramone ($5). PUNK

 

 

 

 

 

 

TUESDAY 2/20 @7:00pm: Carl LeBlanc (JAZZ/R&B); 

@9:30pm: The Blind Owls + Bipolaroid ($5). GARAGE/POP/ROCK

 

 

 

 

 

 

WEDNESDAY 2/21 @7:00pm: The Iguanas (ROCK/TEX-MEX/R&B); 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY 2/22 @7:00pm: Dark Lounge, featuring Rik Slave (LOUNGE); 

@8:00pm: AntiGravity office hours, 8-to-11; 

@10:00pm: (A)Country Night #10 0h,Canada! w/ DJ Howie & Panzer . . . “Happy Birthday, Sam & Hohan!” (NO COVER). PUNK/METAL

 

 

 

 

 

 

FRIDAY 2/23 @7:00pm: Natalie Mae & Gina Leslie (COUNTRY/ROCK); 

@9:30pm: Slow Coyote + Joel Willson ($5). INDIE / ROCK

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 2/24  @7:00pm: Something/Anything w/ DJ BuyItNow (ROCK / POP / PUNK); 

@10:00pm: WTUL fundraiser [acts tba] ($5). ELECTRONIC / EXPERIMENTAL

 

 

 

 

 

 

SUNDAY 2/25 @7:00pm: Micah McKee, John Curry & friends (ROCK); 

@9:30pm: Fantasy Non Fiction + Aaron Lopez-Barrantes & Kathryn Rose Wood ($5). INDIE/ROCK

 

 

 

 

 

 

MONDAY 2/26 @7:00pm: Clint Johnson 

 

 

 

 

 

 

TUESDAY 2/27 @7:00pm: Carl LeBlanc (JAZZ/R&B); 

@9:30pm: Mariner + Waste Man + Jab ($5). INDIE / ROCK

 

 

 

 

 

 

WEDNESDAY 2/28 @7:00pm: The Iguanas (ROCK/TEX-MEX/R&B); 

@10:00pm: Grave Ascension + Funeral System + Death Church + more tba ($5). METAL / PUNK

 

 

 

 

 

 

THURSDAY 3/1 @7:00pm: Dark Lounge, featuring Rik Slave (LOUNGE); 

@10:00pm: (A)Country Night #11 1NCAN EMP1RE  w/ DJ Howie & Panzer + live performances by Planchettes & Abysmal Lord (NO COVER). PUNK/METAL

 

 

 

 

 

 

FRIDAY 3/2 @7:00pm: Natalie Mae & Gina Leslie (COUNTRY/ROCK); 

@10:00pm: G’d Up Sh*t -presents- Memphis Kingpin… SKINNY PIMP + more tba ($15 pre-sale / $20 day-of). RAP

Write to: LegalizeDat@gmail.com for more info.

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 3/ 3        @9:30pm: Debauche ($10). WORLD / FOLK

 

 

 

 

 

 

 

TUESDAY 3/6 @7:00pm: Carl LeBlanc (JAZZ/R&B); 

@9:30pm: Alex McMurray (NO COVER). FOLK/ROCK

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY 3/ 8 @7:00pm: Dark Lounge, featuring Rik Slave (LOUNGE); 

@9:30pm: Pierce & The Gals + Engine Joe + Blue Velvet ($5). INDIE/ROCK

 

 

 

 

 

 

FRIDAY 3/9                    @7:00pm: Natalie Mae & Gina Leslie (COUNTRY/ROCK); 

@10:00pm: Club Sandwich w/ DJ Ham Sandwich (NO COVER). POST-PUNK / NEW WAVE

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 3/10 @9:30pm: Medusa Disco + more tba ($5). INDIE / ROCK / PSYCH

 

 

 

 

 

 

    SUNDAY 3/11              @7:00pm: Micah McKee, John Curry & friends (ROCK); 

                                            @9:30pm: Bambara + more tba ($5). INDIE/ROCK

 

 

 

 

 

 

MONDAY 3/12 @9:30pm: Omni + The Whips + more tba ($5). INDIE / ROCK / PUNK

 

 

 

 

 

 

TUESDAY 3/13 @7:00pm: Carl LeBlanc (JAZZ/R&B); 

@9:30pm: Alex McMurray (NO COVER). FOLK/ROCK

 

 

 

 

 

 

WEDNESDAY 3/14 @6:00pm: The Iguanas (ROCK/TEX-MEX/R&B); 

@9:00pm: The Cowboys + Vile Bodies + Stiff Love + Policy + Trampoline Team ($5). PUNK

 

 

 

 

 

 

  THURSDAY 3/15 @7:00pm: Dark Lounge, featuring Rik Slave (LOUNGE); 

@10:00pm: (A)Country Night #12: Eastern Bloc  w/ DJ Howie & Panzer (NO COVER). PUNK/METAL

 

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 3/17 @9:30pm: Monoculture + Jack & The Jackrabbits + Noise Complaints ($5). PSYCH/ROCK 

 

 

 

 

 

 

        SUNDAY 3/18 @7:00pm: Micah McKee, John Curry & friends (ROCK); 

@10:00pm: Mary Ocher + puppet show by Miss Pussycat ($10). EXPERIMENTAL/ELECTRONIC

 

 

 

 

 

  

MONDAY 3/19 @9:30pm: Trashlight + MANE + Slow Coyote ($5). GOTH / DEATHROCK / POST-PUNK / GRUNGE ROCK

 

 

 

 

 

 

  TUESDAY 3/20 @7:00pm: Carl LeBlanc (JAZZ/R&B); 

@9:30pm: Stuyedeyed + more tba ($5). INDIE/ROCK/PSYCH

 

 

 

 

 

 

WEDNESDAY 3/21      @7:00pm: The Iguanas (ROCK/TEX-MEX/R&B); 

@10:00pm: Buck Meek + Golden Ours [Kia Cavallaro] ($5). FOLK/AMERICANA

 

 

 

 

 

 

THURSDAY 3/22 @7:00pm: Dark Lounge, featuring Rik Slave (LOUNGE); 

@8:00pm: AntiGravity office hours, 8-to-11; 

@10:00pm: (A)Country Night #13: Johnny, Are You Gaelic? [working title]  w/ DJ Howie & Panzer (NO COVER).  SCOTTISH & IRISH & NORTHERN-IRISH NEW WAVE / POWERPOP / PUNK / HARDCORE PUNK / METAL

 

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 3/24 @9:30pm: SINTH ‘84 w/ DJ Shane Love (NO COVER). SYNTH POP / POST-PUNK / NEW WAVE

 

 

 

 

 

 

TUESDAY 3/27 @7:00pm: Carl LeBlanc (JAZZ/R&B); 

@9:30pm: Alex McMurray (NO COVER). FOLK/ROCK

 

 

 

 

 

 

WEDNESDAY 3/28          @7:00pm: The Iguanas (ROCK/TEX-MEX/R&B); 

@10:00pm: Teen Divorce + Engine Joe + more tba ($5). INDIE/ROCK

 

 

 

 

 

 

  THURSDAY 3/29    @7:00pm: Dark Lounge, featuring Rik Slave (LOUNGE); 

@9:30pm: Rose Ette + Tranche + The Sufficients ($5). INDIE/ROCK

 

 

 

 

 

 

FRIDAY 3/30 @7:00pm: Natalie Mae & Gina Leslie (COUNTRY/ROCK); 

@9:30pm: DiNola + The Carvels + Space ($5). ROCK/PUNK

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 3/31  @10:00pm: Mod Dance Party w/ DJ Matty & Kristen (NO COVER). ROCK / POP / SOUL / R&B / FUNK / PUNK

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY 4/ 5 @7:00pm: Dark Lounge, featuring Rik Slave (LOUNGE); 

@10:00pm: Bloodstains Across Louisiana  w// DJ Howie & Panzer (NO COVER). PUNK/METAL

 

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 4/7 @7:00pm: Street Fight Mania - Wrestlemania Weekend comedy show / live podcast; 

@10:00pm: Kewl Nite #4: Wrestlerock Rumble! w/ DJ BuyItNow & friends (NO COVER). WRESTLEROCK

 

 

 

 

 

 

SUNDAY 4/8 @7:00pm: Micah McKee, John Curry & friends (ROCK); 

@9:30pm: Preening + Special Interest + Oblivia ($5). PUNK / POST-PUNK / NOISE

 

 

 

 

 

 

 

WEDNESDAY 4/11 @7:00pm: The Iguanas (ROCK/TEX-MEX/R&B); 

@10:00pm: Rixe [France] + Enoch Ramone + Trampoline Team + Eyejammy ($5). PUNK

 

 

 

 

 

 

 

FRIDAY 4/20 @9:30pm: Gosh! + Leafdrinker + IZE  ($5). INDIE/POP

 

 

 

 

 

 

 

TUESDAY 5/1                @9:30pm: Helen Gillet ($15). PROGRESSIVE / EXPERIMENTAL / OTHER

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY 5/3              @9:30pm:  The Bush Hogs ($5). GARAGE / ROCK / SWAMP POP / R&B

 

 

 

 

 

 

FRIDAY 5/4 @10:00pm: Dash Rip Rock ($10). ROCK

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 5/5              @10:00pm: The Iguanas ($20). ROCK/TEX-MEX/R&B

 

 

 

 

 

 

 

FRIDAY 5/18 @10:00pm: BobbyRock + Spell Breaker + more tba ($10). PUNK / GRUNGE / ROCK / REALITY TV

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 5/19    @9:30pm: Precubed + AF the Naysayer + Klyph (COVER TBD). INDIE / EXPERIMENTAL / ELECTRONIC / HIP HOP

 

 

 

 

 

 

 

FRIDAY 6/8      @10:00pm: The JimJims (COVER TBD). ROCK

 

 

 

 

 

 

SATURDAY 6/9               @9:30pm: Dot.s + Killer Dale ($5). INDIE / ROCK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Past CIRCLE BAR shows (1999-2018): 

#wolfeyespsychojazz / Wolf Eyes, Wicked Finger, Nikki Sudden, Aquarium, Lazy Lester, Toussaint McCall, Midnite Prowler, the Royal Pendletons, Helen Gillet, Gull, Sons of Hercules, Dad? , Eddie Bo, Lubricated Goat, Beyond Peace, Darsombra, Project Pat ( Three 6 Mafia ), Tony Joe White, Crocuta, the Cowboys, Urochromes, Rudy Ray Moore, White Gregg, Ernie K-Doe, Louisiana Red, Valerie Kuehne & The Wasps Nests, the King Khan & BBQ Show, Brain Dead, Invisible Cowboy, Cardboard Cowboy, DJ BuyItNow, SPACE, Destruction Unit, Dennis Coffey, John Mooney, Harahan Fats, Glorybee, R. Stevie Moore, Silver Reich 2, Eddie Kirkland, the Black Lips, the GONN, Demon’s Claws, HXXS, Die Sluts, Eric Lindell, Fatplastik, O.L.D. , Howard Tate, the Bad Roads, Leisure Muffin, the Detroit Cobras, the Lemons, Outlaw Order, Zen Mother, Clone Defects, DJ Esteban, Secret Prostitutes, Trashlight, Hank Williams III, DJ Assfault, Viva l' American Death Ray Music, UNLV, the Bush Hogs,  Dr. Spec’s Optical Illusion, Little Bob & The Lollipops, Alvis Wayne, the Louisiana Hellbenders, Friendshrimp, Peter Holsapple, Mythological Hybrids, Mythical Beast, Nautical Almanac, Sick Llama, Proper Channels, Esqueleto, NARB, Roselit Bone, Nathaniel Mayer, Kajun SS, Great Electric Quest, Eric Lindell, Turnip King, Anson Funderburgh, Policy, Heat Dust, Rim Job, Sexual Jeremy, Delish da Goddess, Rodger Stella, M.O.T.O. / MOTO / Masters of the Obvious, Life Stinks, Elf Power, Leather Girls, Thee Shams, Eyejammy, Judy & The Jerks, Mexico 1910, Gandhi Castle, the Noise Complaints, Mod Dance Party DJs, Crescent City Connected, the Chris Lee Experience, Oyster Smiling, Lucy, JustinBobby / BobbyRock, Dressy Bessy, DJ Pasta, DJ Obi-1 & Slick Leo, Mr. Quiet Storm, Hartle Road, Big Blue Marble, Gal Holiday, Jumpin’ Johnny Sansone, John Fohl, Midriff, BENNI, Milk Music, Fruit Machines, The Dexter Romweber Duo, Purling Hiss, Mountain of Wizard, Aquarian Blood, Harry Chronic Jr., Wizzard Sleeve, Gino & The Goons, Danny, Room Thirteen, Acid Witch, Witchhaven, Cikada, AR-15, MC Trachiotomy, Lenguas Largas, Rik Slave's Country Persuasion, the Phantoms, Zula, Jackie & The Cedrics, Howlin’ Hachima, Sexy Dex & The Fresh, the Cynics, Natural Causes, the Woggles, Urban Pioneers, Amy Rigby, Platinum Boys, David Doucet, Jack Talcum ( Dead Milkmen ), Woof, Angry Lovers, Glyn Styler, Asukubus, Goatwhore, the Junior League, Tranche, the Nowhere Squares, Quintron & Miss Pussycat, Dem Nassty Habits, Bipolaroid, Whom Do You Work For? , Hurray for the Riff Raff, Die Group, the Pork Dukes, Deathstuff, Lil' Buck Sinegal & the Top Cats, DTCV, the Carbonas, Bottomfeeders, Kitty Lynn, Guitar Lightnin' & His Thunder Band, YIKES, Dash Rip Rock, Rik & The Pigs, Dingle, James Hall, Hotchkiss, Psychic Temple, King James & The Special Men, C-Section-8, Glut, High in One Eye, Baby Rosebuds, Magic Factory, Video Age, Classie Ballou, Cedryl Ballou & The Zydeco Trendsetters, Scott Yoder, Scott Reynolds [of ALL ], Haunted Haus, Traffic Indulgence, the Dutch Masters, Gary Wrong, the Drunken Masters, Paradise Vendors, rah-lude, Debauche, Birds, DJ Portion Control, Fire Retarded, DJ Perpetual Care, B|_ank, TV Girl, Blood Blog, Microshards, SS Boombox, Black Mountain, Mikronaut, the Troublemakers, Guts Club, Fever Dreams, Ratty Scurvics, Woven Bones, Steel-bearing Hand, Author & Punisher, Druids, Druidian Pink, Freddy Beach, Bob Log, Mangina, Three-Brained Robot, Sharon Jones & The Dap-Kings, Mehenet, Country Fried, U.S. Nero, the Echo Oh’s, Sailor Poon, the Stumpknockers, the Satanics ( Upper Crust, Clamdiggers, Mente ), Casual Burn, the Spits, Michael Hurtt & His Haunted Hearts’ Mardi Gras Rhythm & Blues Revue aka The Night Howlers, Barbara Lynn, the Darkest Hours, the Gyro Boys, the Spooks, the Original Three, Shea Stevenson, River City Tanlines, the Poots, Party Dots, Overnight Lows, ZOOM, Evil Rats, Plan Z, Merkablah, Donde Wolf, Davis, Hot Club of New Orleans, Gland, DJ Ham Sandwich, Sensual Assault, CCR Headcleaner, Action Beat, Natural Light Orchestra, BABES, Naughty Palace, Doctor a’ Go-Go, Clockwork Elvis, Harry Merry, Rock ‘n’ Roll Suicide / Teenage Gunslinger, the Fontanelles UK, Luxurious Faux Furs, Chicken Snake, Swear Tapes, Hank Wood & The Hammerheads, Showa No Yume, Sick Thoughts, Jonathan Freilich, Phil the Tremolo King, Shot Down in Ecuador Jr., An Invitation, King Louie One Man Band, Pretty Boy Forbes, Simeon ( Silver Apples ), Die Rotzz, Frigg a’ Go-Go, Buncho, PxMxWx , Susan Cowsill, Continental Drifters, Dead Marshes, Clorox Girls, Circuit Benders, the Guacos, Manateees, Beat Beat Beat, Black Caar, Detonations, Heavy Lids, Special Interest, Holy Shit, Mason Ruffner, Jack Oblivian & the Tennessee Tearjerkers, the Cool Jerks, Carl LeBlanc, Boyish Charm, New Holland, the Mistreaters, Wet Ones, Murrum, Push Push, Raspy, Short Eyes, ‘Scripts, Lloyd Dillon, Black Rose Band, Kondor, Lord High Panther, Trance Farmers, Planchettes, Donkey Puncher, Animal Show, Monster Strut, Killer Dale, Painted Hands, Testaverde, Doc Otis & The Junker Jazz All-Stars, Functional Blackouts, DIAT, Mea Culpa, Mystic Inane, Vacant Life, MC Meack (Killa Klan Kaze, Triple Six Mafia), Jimbo Mathus, Chelsea Lovitt, Zydepunks, Ekumen, Sunrise:Sunset, Hibachi Stranglers, Trampoline Team, Black Abba, Dolce, Ships in the Night, Don Bolles as Kitten Sparkles, Day Creeper, R.L. Boyce, Ultra [Barcelona], PIMP, Tommy Wright III & Mac T-Dog, Ebola Boys, Mama, the Rubs, Deadly Snakes, Mystery Girls, Duwayne Burnside, Bellringer, DiNola, Gools,  Michael Bevis, the Melville Dewys, Santarantula, The Old Lady That Swallowed the Fly, Beware of Bear, Ex Specter, Yuppie Teeth, Valerie Sassyfras, Date Night, Party Flag, Blind Texas Marlin, Johnny J & Roadkillville, Felix, Boppin' Bandsaws, Zentralheizung (ZHOD), Them Taggart Boys, Plow Boys, Ghosttown, Tuff Luvs, the Sights, Jack Ladder, the Greenhornes, Gushers, The Vivian Girls, Plattenbau, Mr. Universe, Thelma & The Sleaze, Kipori “Little Wolf” Woods, Kitty Lynn, Sea Battle, Jean-Eric, Miss Wallace, Glory Bee, the Song Dogs, the New Orleans Guitar Masters, Jimmy Robinson, Lower Dens, John Rankin, Abysmal Lord, the Rayo Brothers, Cranston Clements, Buttons, Creeper, DJ Lady Li & Prince Pauper, Psychic Hotline, DJ Syd the Dog, Giorgio Murderer, Buck Biloxi & The Fucks, Weapon Man, Repulsars, Dinner, Foster Care, How I Quit Crack, Deche, the Funny Boys, Death Valley Girls, Rudy Stone, Mr. Airplane Man, Chris Cohen ( deerhoof ), Roosterfoot, Famous Monsters, Supagroup, Hazzard County Girls, Autarx, Caddywhompus, Deaf & Poor, Shannon McNally, Leo Bud Welch, Alex Chilton, Valum Knob, Molly Burch, the Lumineers, the Spittoons, Les Georges Leningrad, DJ Dan Rose, Surfbort, Surfer Blood, Val Hollie, Helen of Choi, Dronebaby, Hiss, the Pallbearers, Rotary Downs, Sam Vicari, Mahayla, David Dondero, Boy Sprouts, Guantanamo Baywatch, CCR Headcleaner, Monotonix, Hot Tooth, Happy Talk Band, DJ Minnie Gripperton, John Wesley Coleman, Tyler Keith & The Preacher’s Kids, Kaz Mirblouk, Lost Bayou Ramblers, the Cosmic Americans, Nebula Rosa, Pine Leaf Boys, 99 Playboys, Greazy Alice, Alex McMurray, R. Scully, Dave Catching, the Gnarltones, the Moonwalks, Mariine, BLOODY MASTER, Redondo Beat, Mezcal Jazz Unit, the Jenny Jeans, Red Poison Berry, the Black & Whites, MoleStar, the Bruisers, Skelatin, Liquidrone, The Bingo! Show / Clint Maegden, Paper Bison, Crimson Sweet, Vanzza Rokken, the Ponys, Misery Loves Co., Astolfo Sulla Luna, Scott E. Moore, James Singleton, Corey Cruse, Girra, the Ghettoways, Pine Hill Haints, Chopper Dave, Egg Yolk Jubilee, Plastic Pinks, Manny Chevrolet, Rockie Charles, Trash Night, Imagine “the” Band, Tough Age, Wiley & The Checkmates, Proud/Father, Heavy Sleeper, DJ OttO, 9th Ward Marching Band, Jaguardini, the O-Pines, Mariner, Washboard Chaz, Nuclear Shadows, Micah McKee & Little Maker, Rock Eupora, Coliseum, Glish, Bronze Comet, the Iguanas, Hogleg, C’mon, Waste Man, Dirty Junk, Pink Slip, Deadly Vipers, Richard Bates, No Scrupules, Castro Clones, Black Panties, Amazing Energy, Rob Cambre & Death Posture, Steve Kenney, Lost Bayou Ramblers, Quaalords, Particle Devotion, the Birch Boys, Buck Gooter, Witch Burial, Spodee Boy, Roy “Boogie Boy” Perkins, Alex Cameron, Crush Diamond, Brainstems, Melting Coffin, Poison Boys, Warren Storm, Lil’ Band O’ Gold, Dark Lounge, Xander Harris, Agonal Breath, Roy Head, !S!S, Darvocets, Cider, Evil Army, Static Static, Jeff Pagano w/ Albinas Prizgantas, Luciferian Rites, Venereal Baptism, Reapermanser [sic]